Čtenářské kluby

Tři kluby s „Blbcem“

17.05.2017, 17:12

Začínají prázdniny a Tadeáš, který dostal na vysvědčení několik trojek, jede s maminkou na prázdniny k babičce. Maminka se na něj kvůli vysvědčení moc zlobí, Tadeáš je nešťastný a výsledkem je nehoda, po které skončí se sádrou na rukách i nohách oba Tadeášovi rodiče. Ne moc veselý začátek prázdnin, že? Přesto jsou tyto prázdniny pro Tadeáše zásadní, protože najde odpověď na otázku, jak moc jsou důležité v životě známky ve škole. A protože se i klubové děti dohadují s rodiči kvůli známkám, měla kniha úspěch.

Jak kluby konkrétně probíhaly? Při vyjadřování názorů na důležitost školních známek se seznámily děti s technikou názorové osy, jak navrhovala v lekci Nina Rutová. V dalším klubu jsme se zaměřili na postavy knihy. Technikou „horkého křesla“ jsme si připomněli informace o hlavní postavě – chlapci Tadeášovi. Předčítali jsme další kapitoly z knihy, děti hodnotily a komentovaly chování postav. Pak jsme postavy modelovali z modelíny a vymýšleli pro ně dárky. Také po této lekci jsme měly pocit, že má kniha pro klub další potenciál. Třetí klub jsme zaměřili na další dětskou postavu – Nádvorníka, kterému jsme radili, jak zvládnout strach ze školy a špatných známek formou fiktivního e-mailu. Práci s knihou jsme uzavřeli návrhy triček pro postavy.

Shodou okolností jsme na všech klubech s „Blbcem“ měli návštěvu. Nejdřív Evu Bělinovou, pak Zbyňka Němce a nakonec Ninu Rutovou. Ta nám poradila, že by bylo pěkné poslat pozdrav a fotky s vymodelovanými postavičkami a návrhy triček Miloši Kratochvílovi. Zde je kousek z jeho milé odpovědi:
...díky za pozdravy i obrázky! Jsem rád, že vás má knížka zaujala a inspirovala děti k výtvarným nápadům. Až vám v Číně trička vyrobí, dejte mi vědět, nakoupím je nejen pro vnoučata, ale pro celou rodinu Doufám, že mi váš čtenářský klub zůstane věrný a objeví i některé mé další knížky.
Všechny čtenáře z Kralup srdečně zdravím, přeji vám hodně radostí s knížkami a také samozřejmě hezké Velikonoce!
S díky a srdečně
Miloš Kratochvíl

Práce s touto knihou nám také ukázala, jak je dobré nechat si poradit a jak důležitá je v projektu role regionální koordinátorky.