Čtenářské kluby

Noc s Andersenem

29.03.2019, 10:02

Vězte, že nás bylo 29. března 2019 opravdu velké společenství! Registrační formulář čítal 1 764 míst ve 21 zemích celého světa, a když spočítáme všechny malé i velké nocležníky, vychází nám více než 98 000 dětí a dospělých Členové čtenářského klubu KNIHOMOLI(Y) ZŠ Chrast s ředitelkou školy Lenkou Budínskou a paní učitelkou Zdeňkou Modráčkovou byli při tom.

KNIHOMOLI(Y)  zažívají po celý rok různá dobrodružství, ale spaní s Andersenem je TOP událost. Pečlivě se na ni připravují a promýšlejí, jak si společný čas užijí. Mají pro sebe celou školu. Ve škole je tma. Už to jsou dva vzácné atributy této noci. Jsou s nimi knížky a nějaký příběh. Povídají si, čtou a pečou něco dobrého na sobotní snídani.

Letos byl ústřední postavou celé noci Malý princ. Čtení téhle knížky je svátek pro každého. Pro toho, kdo jej slyší poprvé, i pro toho, kdo už jej slyšel stokrát...  A tak KNIHOMOLI(Y)  pronikali do taje možnosti nechat se někým ochočit. Tuhle myšlenku pak hledali v dílně čtení ve svých rozečtených knížkách, k tomu jim z trouby ve školní kuchyňce voněla buchta s názvem "Buchta, která se v naší rodině vždycky sní" podle receptu paní učitelky Zdeňky. Potěšila je návštěva nového chrasteckého pana starosty Vojty Krňanského, který vyprávěl, že poprvé slyšel příběh Malého prince, když čekali syna a manželka předčítala miminku v bříšku. Každý z KNIHOMOL si vyrobil visačku na dveře pokojíčku v podobě hvězdné oblohy s Malým princem a liškou. Můžou si tak po celý rok připomínat tuhle super noc. Ráno nad čajem a buchtou, která se v rodině paní učitelky vždycky sní, povídali o různých věcech. Probrali sociální sítě a co se na nich děje, chození ven, nové holky a jak je sbalit, přišli na skvělé téma do jedné z nejbližších schůzek čtenářského klubu (každý přinese recept nejoblíbenější buchty v jeho rodině a zkusí společně vydat minikuchařku). Také je napadlo vytvořit jako přílohu posledního čísla školního časopisu v červnu 2019 sborník nejvtipnějších slohových prací ZŠ Chrast. Tomu bude pro inspiraci předcházet čtenářská lekce s knihou Já to doufejme ňák zmáknu. Už znají autora - Marcello D´Orta mírně zredigoval a sestavil výběr šedesáti prací svých žáků na různá témata. Titul knihy je citací poslední věty jedné práce na téma biblické apokalypsy. A KNIHOMOLI(Y) uvidí, jestli se jim to také podaří, a zmáknou, co si společně naplánovali. Název sborníku přinese život a některé slohové cvičení…

Nezbývá než provolat: "Ať žije Noc s Andersenem 2020!"